Penkios knygos apie indėnus

Daugeliui knygos apie indėnus – žavi vaikystės nostalgija. Galbūt todėl, kad yra parašyta nemažai nuotykinių grožinių knygų apie indėnus, kurias paprastai skaito vaikai. Tačiau knygų apie indėnus spektras gerokai platesnis, jas su nemažesniu susidomėjimu skaito ir seni pirdylos. Perskaičius bent keletą knygų supranti, kad sudėtinga kalbėti apie indėnus apibendrintai, kadangi yra daugybė skirtingų genčių, ir dar svarbu apie kokį laikmetį kalbėsime. Žemiau pateiksiu tik penkias knygas iš daugybės indėnų tematika. Galbūt rasite kažką sau.

1. Džeimso Fenimoro Kuperio „Medžiotojas“. Romano veiksmas vyksta XVIII a. Baltasis medžiotojas Netis Bampas ir indėnas pravarde Medžiotojas keliauja į sutartą vietą miške susitikti su Medžiotojo draugu. Pakeliui jie aplanko viduryje ežero name-tvirtovėje gyvenantį baltąjį. Čia keliautojams nutinka daug įvairių nuotykių, kurie nesibaigia iki pat istorijos pabaigos. Tai išties labiau nuotykinio pobūdžio kūrinys, daug veiksmo, pokši šūviai, įtampa. Labiau atsiskleidžia ne indėnų gyvenimo būdas, o jų santykis su baltaisias, be to ir pagrindinis veikėjas Medžiotojas nėra tipiškas indėnas. Knygą skaičiau ne vaikystėje, gan įdomus pasiskaitymas pramogai. Kuperis geras pasakorius, o Medžiotoją tiesiog pamilsti kaip gerą, nuoširdaų, kuklų, bet kartu stiprų ir drąsų, žodžiu kaip tikro vyro etaloną.

2. D. F. Kuperio „Pėdsekys“. Tai tarsi knygos „Medžiotojas“ tęsinys, kadangi čia vėl sutinkam tą patį indėną, tik vadinamas jis nebe Medžiotoju, o Pėdsekiu (indėnams keisti pravardes įprasta, ypač po įsimintinų įvykių). Romano fone prancūzų ir anglų kovų laikotarpis prie Didžiųjų ežerų. Panelė Mabelė keliauja pas tėvą į gynybinę tvirtovę, kelionėje ją lydi Pėdsekys. Nuotykiai, pavojai, džiaugsmai ir jausmai. Dinamiškas kūrinys, ne mažiau įdomus už pirmąją knygą.

3. Karloso Kastanedos „Kelionė į Ikstleną“. Apie knygą jau rašiau, tad tik trumpai paminėsiu, kad tai knyga besidomintiems realiais faktais apie indėnus, ne fantazijos kūriniais. Knyga apie konkretų jakių genties indėną, kurį pažinojo rašytojas. Be to ir daugelis kitų autoriaus knygų yra būtent apie šį indėną ir jo dvasinį mokymą. Besidomintiems bus ką veikti bent metus, o man pakako ir vienos knygos.

4. Biokos Etorė „Janoama“. Taip pat dokumentinė knyga apie Amazonės džiunglėse gyvenusią Janoamos genčių grupę. Unikali tuo, jog tai realių įvykių atpasakojimas, kurį B. Etorė išgirdo iš baltosios moters, vaikystėje patekusios į indėnų nelaisvę ir su jais išgyvenusios daugelį metų. Tikrai įdomi knyga, padėsianti susidaryti išsamų konkrečių genčių indėnų paveikslą. Bent aš jos pagalba sulaužiau savo stereotipus apie indėnus. Įsimintinas, vertingas kūrinys. Knyga turbūt nesunkiai randama kiekvienoje bibliotekoje, kadangi tai „Horizontų“ serijos perliukas.

5. Lucia St. Clair Robson „Vaiduoklių karys“ (‘Ghost Warrior: Lozen of the Apaches’). Istorinis romanas. Apačių vado Viktorio sesuo turi ypatingų sugebėjimų. Gentis mano, jog  ji buvo palytėta galių. Trisdešimt metų trunkančioje apačių kovoje už laisvę gentis pasikliauja jos išmintimi ir antgamtiniais sugebėjimais. Kadangi dėl savo išskirtinumo ji yra vienintelė neištekėjusi moteris, jai leidžiama kautis greta su kariais. Po brolio mirties ji prisijungia prie Džeronimo sukilėlių ir pasipriešina jungtinėms Jungtinių valstijų bei Meksikos pajėgoms.

tmp_21077-american-1298751_640-1431221210.png

(c) Fabula Saulė, 2016. Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s