Kraupioji animacija

Gal žodis kraupioji ir ne pats tinkamiausias. Animatorių, kuriuos noriu pristatyti, kūrybai apibūdinti tiktų ir tokie žodžiai kaip tamsi, šlykšti, baugi, slogi, bet juk ne žodyną rašyti susirinkom. Be to, lai autoriai kalba už save.

○ Phil Mulloy. 1948-ųjų gimimo airių kilmės animatorius. Prieš pasinerdamas į animaciją režisavo bei rašė scenarijus veiksmo filmams. Mulloy animacija dažnai apibūdinama kaip satyrinis groteskas. Animatorius vaizduoja tamsiąją žmogaus prigimties pusę, pasitelkdamas jumorą, tačiau nebijodamas šokiruoti. Piešimo stiliui būdingas primityvizmas bei minimalizmas. Menininkas yra sukūręs užsklandų (skirtukų) MTV.

Pažintį su Mulloy animacija pradėjau nuo kelių dalių filmo „Netolerancija“ (Intollerance). Pimpalai vietoj galvų, galvos vietoj pimpalų, tamsūs potėpiai, baisūs personažų snukiai, buki žvilgsniai. Bet tai ne pats tamsiausias Mulloy kūrinys. Čia daugiau ironijos. Ne pats tamsiausias ir ciklas „Kaubojai“. Vėlgi daug froidizmo, žmogaus tamsybių iškėlimo švieson.

Matau, kad sudomino. Akys baugiai sublizgo. Autoriaus svetainė: philmulloy.tv

tmp_13796-2016-11-29 15.27.5463704818.jpg

○ David J. Firth. 1983-iųjų gimimo anglų animatorius bei rašytojas, muzikantas t.t., pan. Plačiai žinomas interneto vandenyse. Bene populiariausias Firth kūrinys – „Salad fingers“ serijos. Tai filmukas apie zombišką veikėją ir kasdienius jo iškrypusius nutikimus. Žaliasis zombis savy talpina poetišką sielą ir mazochistinius polinkius. Taip pat Firth garsina jo komiškas serijalas „Burnt Face Man“. Firth yra sukūręs šį tą BBC televizijai. Menininkas dažniausiai vaizduoja tamsybę, liečia liguistų būsenų temą, jo kūryba dažnai apibūdinama kaip juodasis jumoras, tačiau kaip ir kiekviena etiketė pernelyg susiaurina autoriaus kūrybą.

Jei Mulloy tamsybės neatbaido nuo žiūrėjimo, to paties negalėčiau pasakyti apie Firth kūrybą. Tačiau tai tik mano nuomonė. David Firth salelė internete: fat-pie.com

○ Kajetan Obarski. Nuo visai tamsių kūrėjų artėjame link šiek tiek mažiau kraupių animatorių. Kai kurie K. Obarski kūriniai netgi labai šviesūs, todėl šiame sąraše galėtų jo ir nebūti. Bet vis tik skeletai, apsiėdimas, mirtis Obarski kūryboj dažni motyvai, todėl jis čia. Kajetan Obarski savo filmukams naudoja žinomų dailininkų paveikslus. Piktas žmogus galėtų apkaltinti Obarski klasikinių paveikslų išniekinimu, tačiau menininkas pasiaiškina, jog gadina paveikslus iš meilės jiems. Lygiai kaip ir vaizduoja tamsiąją žmonijos pusę vedinas meilės žmonijai. Subtilūs psichologiniai niuansai. Bet, matyt, tai tiesa. Be to daugelis paveikslų, mano galva, pakoreguoti net labai vykusiai. Nesu meno žinovė, neatpažįstu kas ir iš kokių paveikslų panaudota, bet bent Magritas interpretuotas šauniai.

Obarski filmukai: kiszkiloszki.tumblr.com

○ Run Wrake. 1965-ųjų gimimo anglų animatorius. Labiausiai žinomas dėl 2005 metais sukurto filmuko „Triušis“ (Rabbit). Filmuką apie godulį įkvėpė Geoffrey Higham iliustracijos. Jei jau lyginti, tai Wrake animacija kiek artimesnė K. Obarski filmukams, tačiau savita, praturtinta pop art motyvais. Bet ką čia kalbėti, verčiau pažiūrėti.

Autoriaus namai: runwrake.com

(c) Fabula Saulė, 2016. Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s