Džono P. Streleckio „Kavinė pasaulio pakrašty“ – asmeninio tobulėjimo pasakaitė

Tokiai trumpai ir ne itin turiningai knygai kaip Džono P. Streleckio „Kavinė pasaulio pakrašty“ norėtųsi skirti ir atitinkamą recenziją. Susidedančią iš trijų žodžių. Pavyzdžiui: „Visiškai nieko gero“ arba „Labai vidutiniškas skaitalas“. Bet kad susidarytumėte pilną vaizdą, leisiu sau šiek tiek išsiplėsti.
Jau knygos viršelis bando sučiupti skaitytoją už skvernų: „Kavinė pasaulio pakrašty. Romanas apie gyvenimo prasmę. Knyga, pakeitusi milijonų žmonių gyvenimus.“ Komercinė pompastika. Be komentarų. Judam toliau.
D. P. Streleckio romano siužetas paprastas, vakarietiškas, gan nuobodus. Vartojimo ir darbo rate įsisukęs romano veikėjas vadybininkas Džonas bando trumpam ištrūkti iš įprastinės erdvės. Važiuodamas greitkeliu pakliūna į spūstį ir nusprendžia pasukti aplinkkeliu. Nesugebėjęs rasti tinkamo kelio, paklysta. Vienintelė viltis – netikėtai akiratyje pasirodžiusi kavinė. Čia užgimsta (bet greitai ir subliūkšta) vienintelė knygos intriga. Pasirodo, tai nepaprasta kavinė. Čia žmogus kviečiamas atsakyti į pamatinius egzistencijos klausimus. Su draugiškų kavinės darbuotojų pagalba Džonas pamaitina ne tik savo kūną, bet ir dvasią.
 Streleckio pasakaitė pastatyta ant teigiamų, tačiau gan banalių teiginių. Pavyzdžiui:

…niekas negali sutrukdyti žmogui siekti to, ko jis nori gyvenime. Mes patys valdome savo likimą. (p.83)

Romanas trumpas. Anokia čia bėda, tačiau nepavadinsi jo ir koncentruotu. Daugelis minčių vis kartojamos iš naujo (nepasitikima skaitytojo imlumu?). Beje, Streleckiui kiek pristigo fantazijos. Savo romanui pasitelkė jau tautosaka tapusias istorijas (Maiko pasakojimas apie žveją). Kad skaitytoją autorius laiko nesubrendusiu kvaileliu, rodo ir knygos gale tarsi pratybų sąsiuvinyje pateikti kontroliniai klausimai.
„Kavinė pasaulio pakrašty“ – per valandą perskaitomas romanas. Nors kūrinį tenka priskirti egzistenciniams skaitiniams, tačiau romano skaitymas nereikalauja didelio susikaupimo, parašyta lengvu stiliumi, subalansuota lengvam virškinimui. Imk ir suvartok. Laukdamas eilėje prie kebabinės ar nuobodžioje kelionėje traukiniu. Ar knyga išties pakeis tavo gyvenimą? Vargu, nebent įkvėps tapti rašytoju ir įrodyti, kad literatūra dar nemirė.
Kaip jau minėjau „Kavinė pasaulio pakrašty“ – stipriai komercinė knyga. Išleista netaupant popieriaus (dideliu šriftu, plačiom paraštėm), cirko afišą primenančiu viršeliu. Muilo burbulas. Ir vis dėlto nuskambės prieštaringai, tačiau džiaugiuosi, kad Streleckis parašė šį romaną. Toks užsiėmimas daug geresnis nei užsiimti savigriova ar destrukcija. Beje, tenka pripažinti, jeigu daugelis žmonių vadovautųsi pagrindine romano mintim (siekite savo gyvenimo tikslo ir darykite tai jau dabar) gyventume humaniškesniame pasaulyje. Tad dėkui, Džonai, už pozityvumą.
Streleckis lyginamas su tokiais asmeninio tobulėjimo guru kaip Oprah Winfrey, Wayne’as Dyeris. O tai jau ženklas, kokiai auditorijai knyga skirta. Panašu, kad niekas nepalygino rašytojo su Dostojevskiu ar Hemingvėjumi…
Vienaip ar kitaip nesistebiu, kad knyga išleista tik dviejų tūkstančių egzempliorių tiražu. Tokios knygos neišlaiko laiko išbandymo. Yra linkusios kaupti dulkes lentynose. Jei būtų mano valia, neleisčiau tokio kūrinio atskira knyga. Ir tikrai neplėščiau už jį beveik penkių eurų. Viską reikia pelnytai užsidirbti. Jeigu tokios knygos skaitymas nesutampa su Jūsų Gyvenimo Tikslu, tiesiog ramiai išmeskite ją pro langą.

 (c) Fabula Saulė, 2016. Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s