Asmenybės tipų teorija: laukinis žmogus vs urvinis žmogus

tmp_13513-Vector_Cavemen_small_preview1929428586

Jau kiek amžių žmonija mėgina prisitaikyti įvairias klasifikacijas ir tipologijas, ir iš to nieko doro neišeina. Vietoj tipų galiausiai išeina stereotipai…

(Vladimiras Levis)

Nors į asmenybės tipologiją žiūriu skeptiškai, bei pritariu aukštėliau užrašytai citatai, vis dėlto sukūriau asmenybės tipų teoriją. Ir skubu ją užrašyti, kol to nepadarė koks nors šių dienų Fromas ar Jungas.

Teorija

Net pačios prasčiausios asmenybės tipų sistemos turi bent keturis tipus, tačiau manoji teorija apsiriboja tik dviem. Gal ir mažoka, bet, dėl dievo meilės, juk čia pirmoji mano tipų teorija.
Teorijos esmė paprasta. Egzistuoja du žmonių tipai: laukinis žmogus ir urvinis žmogus. Sąvokos skolintos iš Istorijos mokslo ir šis faktas įneša šiek tiek painiavos. Istorijoje šios dvi sąvokos daugiau mažiau draugauja kaip sinonimai, o mano teorijos rėmuose jos įgauna priešingas reikšmes. Sąvokoms teks prisitaikyti.
Norint atsakyti sau į klausimą, kuriam tipui priklausote, nereikia spręsti jokių testų ir nėra reikalo čiupinėti savimeilės organo*. Tiesiog susipažinkite su abiem tipais ir atsakymas atkeliaus savaime.

♢ Laukinis žmogus. Tai žmogus, kuris savo asmenybės sklaidai mieliau renkasi atviras vietas (lauką), nei uždaras. Uždarose erdvėse jis jaučiasi prastai, jam trūksta oro, jo kūrybinė potencija neišnaudojama, jį persekioja slogios nuotaikos, trūksta jėgų. Tokiam žmogui dažnai atrodo, kad erdvė, tyčiodamasi iš jo, traukiasi, kad galėtų galutinai jį sužlugdyti. Uždarą erdvę reikėtų suprasti tiek tiesiogiai, tiek perkeltine prasme. Laukinį žmogų vargina bet kokios sienos (normos, taisyklės), jam sunku prisitaikyti prie tiksliai nubrėžtų standartų. Tačiau toks žmogus nebijo naujų iššūkių bei stimulų. Laukinis žmogus – tai medžiotojas, nuotykių ieškotojas, karys, atradėjas.

♢ Urvinis žmogus. Savo asmenybės sklaidai toks žmogus mieliau renkasi uždaras erdves. Sienos jo neslegia, priešingai – jos sukuria saugumo jausmą. Tik uždaroje erdvėje, pasislėpęs nuo svetimų akių ir papildomų dirgiklių, jis gali sužydėti kūrybiškai. Saugi psichologinė erdvė urviniam žmogui leidžia matyti kiaurai sienas, kuriomis jis apsistatė. Arba bent pamažu perkelti sienas vis tolyn, taip išplečiant saugią erdvę. Urvinio žmogaus pažiūros nebūtinai siauros, nors vienaip ar kitaip tai daugiau teoretikas, nei praktikas, todėl jo santykis su pasauliu anapus urvo gali būti kiek idealizuotas. Urvinis lengviau nei laukinis prisitaiko prie normų, taisyklių, šios jam savotiškai reikalingos, kad tiksliai žinotų savo rutiną, kelią. Urviniam žmogui gali būti gan svarbi aplinkinių nuomonė, jis išlenda iš urvo, tik įsitikinęs, kad saugu. Tai dažniausiai rašytojas, išradėjas, stebėtojas.

Žinau, kad iškart peršasi išvada, jog laukinis žmogus – ekstrovertas, o urvinis – introvertas. Nebūtinai. Laukinis žmogus mėgsta atviras vietas, bet gali vengti žmonių. Urvinis savo ruožtu gali į savo urvą prisikviesti draugų, nes jaučiasi vienišas. Introversija ir ekstroversija galėtų būti tie bruožai, kurie sudarytų atitinkamas kombinacijas su aptariamais bruožais ir praplėstų teoriją iki keturių tipų, bet aš plėstis tingiu, palikime tai gabesniems teorijų kūrėjams.
Taipogi nereikėtų skubėti su išvadom apie klaustrofobiją. Neva laukinis žmogus – potencialus klaustrofobas, o urvinis – ne. Urvinis žmogus pilnai gali būti rimtu klaustrofobu. Jam gali patikti lindėti savo urve, bet tik su atdaromis durimis bei pakankamai erdviame. Taigi ir laukinis žmogus nebūtinai bijosi būti akliname urve. Tai ne baimė, tiesiog antipatija.

Viskas. Teorija sukurta. Kur mano patentų štampas?

Smalsauju: kuris asmenybės tipas esate jūs – laukinis, ar urvinis?

* žr. V. Levis „Aš ir Mes“, skyrius „Judesiai savimeilės organe“.

(c) Fabula Saulė, 2016. Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.
Iliustracija: freepik.com

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s