Apie rašytoją Karson Makalers

Rašymas man – tai Dievo paieška. (Karson Makalers)

Karson Makalers (Carson McCullers) – amerikiečių rašytoja miklinusi savo plunksną rašydama romanus, dramas, esė, poeziją. Daugelio kūrinių siužetas vyksta Jungtinių Valstijų pietuose. Kūriniai egzistenciniai, rašė rasizmo, homoseksualumo temomis.

Asmeninio gyvenimo linija

Gimė 1917 metais Džordžijos valstijoje. Būdama penkiolikos iš tėčio gavo padrąsinimą rašyti – spausdinimo mašinėlę. Septyniolikos išvyko į Niujorką mokytis groti fortepijonu, tačiau pablogėjus sveikatai grįžo namo bei atsisakė minties ateity mokytis muzikos. Į Niujorką sugrįžo, čia dirbo paprastus darbus ir siekė rašytojos karjeros. Niujorko universitete vakarais studijavo kūrybinį rašymą. Savo gyvenimą Karson buvo susiejusi su buvusiu kareiviu bei rašytoju Reeves’u Makalersu, vėliau jų keliai išsiskyrė. Po skyrybų gyveno kartu su Harper’s Bazaar redaktoriumi George Davis. Po antrojo pasaulinio karo pagrinde gyveno Paryžiuje. 1945 metais Karson gyvenimas pasisuko atgal – ji pakartotinai ištekėjo už pirmojo vyro. Vėliau sirgo depresija, bandė nusižudyti. Jos vyras Reeves gyvenimą baigė savo noru. Paskutiniaisiais gyvenimo metais Karson gyveno Niujorke, mirė 1967 metais.

Kūriniai

Makalers stilius dažnai priskiriamas pietų gotiškajam. Pirmajį savo kūrinį, pavadinimu „Vunderkindas“, išleido 1936 metais. Pjesėje „Kvadratinė šaknis iš nuostabu“ atsispindi daugelis negatyvių Makalers išgyvenimų. Taip pat rašė savo autobiografiją, pavadinimu „Apšvietimas ir nakties spindesys“. Deja kūrinys liko nebaigtas. Pagal daugelį Makalers kūrinių yra pastatyti filmai, sukurti spektakliai Brodvėjui.

Kiti kūriniai: „Liūdnosios kavinės baladė“, romanas „Laikrodis be rodyklių“, romanas „Širdis – vieniša medžiotoja“, „Atspindžiai auksinėje akyje“.

Makalers šlovė

Makalers talentas vis prisimenamas iš naujo. 2004  metais Oprah Winfrey pasiūlė rašytojos knygą „Širdis – vieniša medžiotoja“ aptarimui savo populiariame knygų klube. Deja, Lietuvoje Makalers menkai žinoma autorė, teko skaityti jos „Laikrodį be rodyklių“, bet nesu tikra, ar yra išversta kitų jos kūrinių.

Atsiliepimai

○ Ji sirgo depresija bei kitomis ligomis, buvo apgailėtina alkoholikė, ji privedė savo vyrą prie savižudybės, ji buvo žiauri, ji nesugebėjo mylėti – ji buvo košmaras. Bet jos kūryba kilni. Nuostabu, kai atsiverti jos knygas ir nuo pat pirmo sakinio suvoki, kokia ji puiki. (Sarah Schulman, rašytoja)

○ Karson širdis dažnai buvo vieniša, tiems, kuriems ji galėjo pasiūlyti savo širdį, ji buvo nenuilstanti medžiotoja, bet tai buvo širdis papuošta šviesa, kuri užtemdydavo savo šešėlius. (Tennessee Williams, amerikiečių dramaturgas)

tmp_10553-Carsonmccullers1071040495

(c) Fabula Saulė, 2016. Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.
Fotografija: Wikipedia.org

Šaltiniai:
Wikipedia.org/wiki/Carson_McCullers
Nytimes.com
Neabigread.org/books/lonelyhunter/readers-guide/about-the-author/

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s