K. Kastanedos „Kelionė į Ikstleną“ – prasminga, o gal tuščia

Kai knygos autoriaus pavardė asocijuojasi su prastos lietuviškos muzikinės grupės pavadinimu, nieko gero nesitikėk – kalbėjau sau rankose vartydama Karloso Kastanedos „Kelionę į Ikstleną“. Bet primityvų konfliktą skaityti ar neskaityti? greitai išsprendė paprasčiausias smalsumas: ir vis dėlto apie ką rašo tas žymusis Kastaneda? Įžanginiame žodyje autorius netgi surezgė intrigą: bus indėnų ir magijos, o kad maža nepasirodytų – tai dar ir tikra istorija. Visgi kūrinys paliko dvilypį jausmą: unikalu, bet iki ypatinga kažko trūksta, todėl perskaitytą knygą įmurkdžiau lentynon tarp tokių, kuriomis atsikratyti gaila, bet antrąkart skaityti nekyla noras.
Ėmus rašyti recenziją iškilo klausimas: kokiu aspektu vertinti knygą – kaip dokumentiką ar pamokymų „Kaip gyventi“ rinkinį? O gal kaip grožinį kūrinį (rodos, parašyta su pretenzija į tokį)? Veikiausiai teks vertinti visais aspektais, bet tai vėliau. Dabar turiu žūtbūt pristatyti turinį.
„Kelionė į Ikstleną“ – tai dešimtmetį trukę Karloso Kastanedos pokalbiai su jakių genties indėnu don Chuanu. Ieškodamas informacijos apie vaistinius augalus Kastaneda susipažįsta su intriguojančiu inėnu-magu ir pamažu įsitraukia į vis gilesnius pokalbius apie mus supančią realybę. Iš esmės ši knyga – tai Mokytojo ir Mokinio dialogai, kurių metu don Chuanas mėgina išmokyti Kastanedą magijos, siekia, kad jis taptų medžiotoju (tuo, kuris kaupia energiją), kariu (nepriekaištingu medžiotoju) ir galiausiai žinių žmogumi  (tuo, kuris sumedžiojo daug asmeninės jėgos). Pokalbiai palaipsniui atskleidžia tiek jakių magiją, tiek Mokinio ir Mokytojo charakterius, tiek jų bendravimo būdą – dažnai komišką, bet tuo pačiu rimtą, reikalaujantį daug kantrybės ir stereotipų griovimo.

„Kelionė į Ikstleną“ – iš serijos „Kaip gyventi“

Kadangi esu alergiška knygoms, mokančioms kaip reikia gyventi, sunku šiuo aspektu vertinti neutraliai. Vienaip ar kitaip negaliu teigti, kad don Chuano pamokos visiškai bevertės ar neįdomios. Apibendrintai galima sakyti, kad don Chuanas moko pereiti į kitokį sąmonės lygmenį, moko transcendencijos, kurios pagalba galima valdyti nematerialią energiją, esančią aplink mus. Šį reiškinį don Chuanas vadina „pasaulio sustabdymu“, „jėgos valdymu“. Mistika tai, magija ar kliedesys – sunku pasakyti. Visas mokymas susideda iš smulkesnių žingsnių, kurie atrodo labiau žemiški analizuojant juos atskirai. Jakių magas pasakoja kaip išdildyti praeitį (neprisirišti prie to, kas esi ar buvai), įgyti lygybės jausmą (atsisakyti pranašumo prieš aplinką jausmo), atsakyti už savo veiksmus, suvokti savo laikinumą, sugriauti rutiną, kontroliuoti sapnus (sąmoningas sapnavimas). Žodžiu, visumoje Mokytojas siūlo nesustabarėti, neprisirišti prie faktų, neįklimpti stereotipuose, praplėsti savo galimybes. Taigi pamokos gan vertingos, jei panašių tiesų nesi atradęs pats ir mėgsti gauti tikslias instrukcijas gyvenimui.

„Kelionė į Ikstleną“ – grožinis kūrinys (?)

Faktas, kad pokalbiai su don Chuanu – realus įvykis, o ne meninė išmonė, rodos neleistų vertinti knygos kaip grožinio kūrinio. Bet vis dėlto būtent labiau meninis nei dokumentinis rašymo stilius leidžia tai daryti. Knygą įvertinčiau dviem balais iš penkių, kadangi mano galva vien geros idėjos kūriniui nepakako. Siužetas gan monotoniškas, veikėjai gan blankūs. Na gal Mokytojas ir gali sužavėti savo kitoniškumu, laisvumu (akimirką rimtas, akimirką raitosi iš juoko ant žemės), bet kaip guru jis silpnokas. Jis neargumentuoja, kodėl jo pasaulėžiūra turi būti perduodama kitiems (Karlosui), tiesiog moko ir tiek. O ir mokyme esti nenuoseklumo, neišbaigtumo. Tuo tarpu Mokinys pasitaikė ne iš gabiųjų. Jis dažnai nesugeba suvaldyti savo emocijų, o mokosi psichologiškai sudėtingo meno – magijos. Turiu įtarimą, kad Kastaneda tikslingai priešpastatė Mokytojui save kaip visišką priešingybę, kad galėtų sužaisti pasaulėvaizdžių konfliktu, atskleisti Mokinio kovą su savimi. Tai turėjo suteikti kūriniui kibirkštėlę. Jei taip, iš dalies pavyko. Visgi po kelių metų mokymosi Karlosas, lyg ir patikėjęs antgamtinėm jėgom, susiduria su konkrečiu stebuklu ir pirmokiškai šaukia: „Taip nebūna!“. Ir pamokos prasideda iš naujo, nebesužadindamos nieko apart mano žiovulio reflekso.

„Kelionė į Ikstleną“ – vertinga dokumentika

Jeigu knyga vidutiniška tiek kaip pamokymų rinkinys, tiek kaip meninis žasimas, tai bent vienu aspektu ji vertinga ir įdomi – kaip dokumentinė medžiaga. Žinoma, čia aprašytas tik vienas jakių kultūros atstovas, bet vien idėja dešimt metų stebėti kultūriniu požiūriu įdomų žmonijos egzempliorių – daugiau nei sveikintina. Tokie kūriniai parodo, kad pasaulio mozaikoje yra kurkas daugiau detalių, nei matome pro savo kasdienybės langą. Knygos įžangoje Kastaneda pasižada perteikti don Chuano mokymą be komentarų ir gana sąžiningai laikosi pažado parodydamas indėną tokį, kokį jį sutiko, tokį, kokiu jis tapo perimdamas kultūrinį palikimą iš savo aplinkos žmonių – pilną nevadovėlinės išminties, nevakarietišką, egzotišką.

„Kelionės į Ikstleną“ idėja – tai kelionė į neįprastą suvokimo lygmenį, tai pažinimas ir įvaldymas jėgų, kurių egzistavimo paprastas žmogus nenujaučia. Tokią kelionę patiria jakių magai, tokiai kelionei buvo ruošiamas Karlosas, tikriausiai tokiai kelionei gundomas ir skaitytojas. Tačiau mano nuomone knygą geriausiai apibūdintų Kastanedos išsakyta mintis apie don Chuaną jų pažinties pradžioje:

Man ėmė patikti jo poetiški išsireiškimai, iššaukiantys ir paslaptingi, prasmingi o gal tušti.

Taigi ir knyga man paliko tą dvigubą jausmą: prasminga o gal tuščia.

tmp_3181-2016-06-09 07.55.47-837745221.jpg

(c) (♧) Fabula Saulė, 2016.
Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s