Giunterio Graso „Šuniški metai“: kaliausės, barokas ir Vysla

Vos įbridau, o jau įklimpau. Toks jausmas apėmė skaitant Giunterio Graso romaną „Šuniški metai“. Tik pradėjau skaityti pirmą puslapį, ir štai Grasas užpylė eterį barokiškom minčių klampynėm. Romanas parašytas gan komplikuotu stilium, todėl siužetas slenka iš lėto, paskui save vilkdamas visus sakinių bei įvykių užraitymus. Gal ir nieko tame blogo, matomai tokia modernizmo kaina, bet vis dėlto neapleidžia jausmas, kad nusimetęs bent dalį to balasto kūrinys įgautų polėkį. Be to, kai jautiesi skęstąs autoriaus sumanyme, natūraliai imi ieškoti kažkokio šiaudo, kuris ištemptų tave į krantą ir galėtum toliau skaityti, kad ir be didelio susidomėjimo, vien susipažinimo dėlei. Bet šiaudo neradau.
Kaip kad sunku išstovėti ant vienos kojos taip ir nedrąsu remtis tik vienu įspūdžiu vertinant knygą. Ėmiau ieškoti antros atramos. Niekas neatėjo į galvą, todėl paieškas tęsiau ne savo subjektyvioj plotmėj, bet interneto platybėse. Sekėsi sunkiai, apie 90 % atsiliepimų apie Giunterio Graso kūrybą – teigiami. Vis dėlto atramą suradau. Štai interneto komentatorė slapyvardžiu anuka apie kitą Graso knygą „Skardinis  būgnelis“ rašo:

pasikartosiu: ne. šimtąjį kartą ne. nepatiko man nei Grasso stilius, nei tuo labiau pats Oskariukas. yra knygų, kur jaučiasi, kad personažas dirbtinas/išgalvotas. va ši knyga ir yra tokia. man mielesnės tokios knygos, kurias skaitydamas nejauti dirbtinų charakterių ir “išgimdytų“ personažų. tai buvo mano žodis. >:)

Būtent. Dirbtinumas. Gal ne tiek dirbtini veikėjai, kiek pats pasakojimo stilius.
Tiesa, reikia bent paminėti apie ką romanas. Romanas apie kaliauses. Veikiausiai čia tik paviršius, bet apie gelmę nieko daugiau pasakyti negaliu, nes knygos skaityti iki galo nebaigiau. Todėl šioje eilutėje užrakinu savo srėbtuvę, o raktą įmetu į Vyslą.

(c) Fabula Saulė, 2016.
Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.

tmp_6373-2016-05-22 16.27.06-1302631288

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s