Papasakok dar ką nors, Alanai

tmp_6252-free-vector-cowgirl-riding-horse140737593

Susipažinusi su australų rašytojo Alano Maršalo apsakymų rinkiniu „Papasakok apie kalakutą, Džo“ jaučiuosi dvigubai apgauta. Pasirodo, apsakymai visai ne apie vaikus-velniukus, kokius nupiešė viršelio dailininkas A. Gasiliūnas. Be to, paaiškėjo, kad knyga nėra orientuota vien į vyresnio mokyklinio amžiaus skaitytoją, kaip užrašė leidėjai. Bet tebūnie. Tai tik smulkmenos.
Didžiąją apsakymų rinkinio dalį sudaro gan paprasti, kasdieniški, dažnai net buitiški vaizdai, todėl nesuklysiu sakydama, kad A. Maršalas – savotiškas kasdienių gyvenimo akimirkų kolekcionierius. Jis kaip Džonatanas iš filmo „Nepaprasta kelionė“ į celofano maišelius deda tai laukinio arklio laisvę, tai iškasto aukso krislą ar akacijos ankštį. Tuos maišelius jis prisega prie siužeto ir štai muziejus. Kodėl jam taip svarbu užfiksuoti jį aupančią aplinką? Turbūt geriausias atsakymas – paties autoriaus prierašas knygos gale:

Kartais sėdžiu namie visiškai vienas arba guliu lovoje, kankinamas nemigos, o galva ūžia kaip variklis, perpildyta įvairiausių istorijų. Kiek jų daug, šitų istorijų, laukiančių savo eilės, kiek daug patrauklaus pasaulyje – kodėl aš iki šiol apie visa tai neparašiau? Kad taip dar bent kiek pagyvenus – be ligoninių, bemiegių naktų, be kankinančio skausmo, – kad galėčiau parašyti viską ką noriu apie lygumų ir miškų žmones, apie tuos, kuriuos myliu. Juk dievai žino, ar imsis to kas nors kitas…

Per eilę apsakymų keliauja daug gerų minčių, iš kurių išskirčiau dvi: 1) vaikai nėra mažiau brandūs nei suaugusieji 2) gyvūnai nėra kvailesni ir nestovi vienu laipteliu žemiau už žmogų.
Pirma mintis. Kadangi apie 80 procentų „Papasakok apie kalakutą, Džo“ apsakymų yra apie vaikus, greitai pajunti simpatiją naiviai rimtai jų pasaulėžiūrai, o perskaičius apsakymą „Senoji Misis Bilson“ galiausiai supranti autoriaus mintį – jų suvokimas ne tik nėra naisvesnis už suaugėlių, bet dažnai net brandesnis. Apsakyme vaizduojama neįprasta situacija: moteris, prižiūrinti senąją Misis Bilson, traktuoja ją kaip nusenusią ir nukvailėjusią, tuo tarpu guvaus proto senolė bendrauja tik su dviem berniūkščiais, kurie yra užtektinai brandūs, kad gimtų lygiavertė draugystė.
Antra mintis. Mintis apie gyvūnus tobuliausiai atskleista apsakyme „Asilas“. Čia pasakojama apie cirko asilą, pririštą prie palapinės. Jis visiems suteikia daug emocijų, visi nori jį paliesti, paglostyti. Tačiau kai galiausiai asilas tūkstantajam glostytojui nuplešia rankovę, visi pasibjauri gyvūnu ir „ištisas penkias minutes“ niekas jo neglosto. Taip su sveika ironija Maršalas pripiešia asilo ausis žmogui.
Alano Maršalo apsakymai tarsi iš daugybės vijų supintas audinys. Čia yra ir įdomių, tikroviškų veikėjų, ir Australijos padavimų, socialinių konfrontacijų ir net meilės istorija. Kaip audėjas Maršalas atidus detalėms. Jis nepražiopsos stiklinės briauna ropojančios musės, iki šiurpių bet ralistiškų smulkmenų aprašys kokį butinį procesą (pavyzdžiui, kiaulės skerdimą apsakyme „Džo namai“), perteiks žmogaus būdo vingrybes. Rinkinyje yra keli silpnesni apsakymai, bet silpnesni tik todėl, kad paremti viena konkrečia veikėjo emocija ar įspūdžiu. Jei nepavyksta iki galo įsijausti į sukurtą nuotaiką, apsakymai gali atrodyti blankoki, tarsi be stuburo.
Vienaip ar kitaip vertinti kūrinių rinkinį kaip visumą sunkus uždavinys, taip ir matau kaip pavieniai apsakymai raukosi (nebuvo paminėti, aptariau neišsamiai), bet jei reikia bendro vaizdo, tuomet jis toks: teigiamai vaikiška nuotaika persimaišiusi su rimtais dvasiniais galvosopiais, spalvinga, australiška kūrinių atmosfera. Kai perskaitai tokį rinkinį, gali tik atsidusti ir pasakyti: papasakok dar ką nors, Alanai.

(c) Fabula Saulė, 2016.
Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.
Iliustracija: nightwolfdezines

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s