Kaip nustatyti viščiukų lytį

tmp_3371-DSCN0271-1789259245.JPGDažnas vištų augintojas susiduria su problema: kiemas pilnas mažų bėginėjančių viščiukų, tačiau norint su jais artimiau susipažinti jau pirmomis dienomis trūksta elementarios informacijos: kurie iš jų yra mergaitės, kurie – berniukai. Egzistuoja keli pagrindiniai vienadienių viščiukų lyties identifikavimo metodai. Susipažinkime su jais plačiau.

Plunksnavimosi metodas

Suleidus gaidį iš bet kurios viduržemio jūros veislių (Leghornų, Ispanų, Andalūzijos, Ankonos) su bet kurios amerikietiškos, aziškos veislės ar angliška Orpington višta (tame tarpe Plimutroko, Viandotų, Javos, Rodailendo raudonąja, Rodailendo baltąja, Džersio juodąja milžine, Kaštonine, Naujojo Hampšyro, Brahma, Orpington) sulauksime vištaičių su išsivysčiusiom ir aiškiai matomom sparnų plunksnom. Pirmos savaitės pabaigoje maža vištelė netgi turės mažą uodegėlę. Gaidžiukai išsirita arba visai be plunksnų ant sparnų arba tik su daigeliais. Per pusantros savaitės šie skirtumai pradeda nykti, todėl norint nustatyti lytį, reikėtų nedelsti.

Išangės metodas

Metodas atsirado Japonijoje, vėliau paplito Amerikoje. Paprastai šį metodą naudoja paukščių lyties nustatymo specialistai, jis reikalauja didesnių įgūdžių.

Norint apžiūrėti vienadienį viščiuką švelniai suspaudžiama pilvelio apačia priverčiant jį išsituštinti, šiek tiek atvėrus viščiuko analinę angą galima pamatyti ar viščiukas turi mažą gumbelį, lytinio organo užuomazgą (yra gaidžiukas), ar ne (yra vištaitė). Gemalo stadijoje visi viščiukai turi lytinį organą, bet antrąją inkubacinio periodo savaitę vištaitėms jis pradeda nykti ir išsiritusi patelė jo paprastai nebeturi. Taikant metodą reikia turėti omeny, kad ką tik išsiritę viščiukai nėra pakankamai stiprūs, tad jei nepavyksta pamatyti reikiamos išangės vietos, geriausia bandymus nutraukti.
Gumbelius turi apie 40 % patelių, tačiau jie retai kada būna tokie dideli kaip berniukų. Vis dėlto, kadangi kai kurie berniukai ir mergaitės gali turėti panašaus dydžio gumbelį, atpažinti viščiuko lytį nėra taip paprasta. Gaidžiuko lyties organas gali būti didesnis, mažesnis, plokščias, tačiau lyginant su vištelės gumbeliu, jis yra kietesnis, blizgesnis, nepranyksta švelniai spaudžiant pirštu, taip pat jis būna palinkęs žemyn, o ne aukštyn. Vištaitėms ir gaidžiukams augant, mergaičių lytinis organas vis mažėja, patinėlių – vis didėja, tačiau lytį nustatyti geriausia kuo anksčiau, prieš jaunikliui pradedant maitintis, kadangi prasidėjus maitinimuisi išspiplečia jo virškinimo traktas.

Pūkelių spalvų metodas

Daugelio kryžminių veislių viščiukų lytis gali būti nustatoma pagal jauniklių pūkelių spalvą. Vištaičių spalva yra nulemiama mamos genų, berniukų – gaidžio genų.

Auksinis gaidys (1) susiporavęs su sidabrine višta (2) atsiveda tamsiai galtonas arba raudonas mergaites, baltus ar dūmų spalvos gaidžiukus. Abi lytys gali turėti dryžių.

(1) Auksinį geną (kuris nulemia raudoną spalvą) turinčios veislės: Rodailendo raudonosios, Leghornų, Viandotų, Plimutroko.
(2) Sidabrinį geną (lemiantį baltą spalvą) turinčios veislės: Baltosios viandotų, Kolumbijos viandotų, Sidabrinės viandotų, Kolumbijos plimutrokų, Sidabrinės plimutrokų, Sasekso šviesiosios, Brahmos šviesiosios ir tamsiosios.

Sukryžminus Rudųjų leghornų, Kurapkinių viandotų, Kurapkinių pilmutrokų gaidį su Kolumbijos viandotų, Kolumbijos pilmutrokų, Sasekso šviesiosiom ir Brahmos šviesiosiom taip pat gausime aukščiau minėtų spalvų viščiukus ir vištytes.

Plimutroko višta susikryžminusi su bet kokiu rudagalviu ar turinčiu juodos, tamsiai geltonos spalvų gaidžiu atsiveda juodus gaidžiukus su baltom dėmelėm ant galvos, geltonais snapais ir kojom, bei vištytes kurios yra juodos su tamsiais snapais ir tamsiom kojom. Tokie pat rezultatai gaunami sukryžminus Plimutroko vištą ir bet kokį recesyvinį baltą gaidį – Baltajį viandotų, Langšanų, Dorking (išskyrus recesyvinį Baltąjį plimutroko).

Yra kelios grynos veislės, kurių viščiukų lytį kartais galima sužinoti iš jų pūkelių spalvos. Pavyzdžiui – Plimutroko. Viščiukai su geltonomis dėmelėmis ant galvos yra berniukai.

Viščiukams augant pradeda aiškiau matytis antriniai lytiniai požymiai, tad nustatyti lytį darosi lengviau. Bendro pobūdžio bruožai, galintys padėti atskirti vyresnio amžiaus viščiukų lytį:

– vištaitėms dažniausiai greičiau nei gaidžiukams pradeda augti plunksnos ant sparnų ir uodegos;
– 5-6 savaitę žymiai sparčiau auga daugelio veislių gaidžiukų skiauterės, jos pradeda raudonuoti (tuo tarpu vištų vis dar geltonos);
– gaidžiukų karoliai (pakarūklai) būna didesni nei vištų;
– 2-3 mėnesį pas gaidžius atsiranda kaklo plunksnos, jos vis ilgėja ir darosi statesnės;
– gaidžiukai būna drąsesni, gali skleisti pavojaus signalą, vištelės dažniau pasibaido;
– kelių savaičių amžiaus gaidžiukai būna stambesni už višteles;
– vištų galvos paprastai būna mažesnės, apvalesnės;
– gaidžiukai paprastai turi ilgesnes kojas, turi pentinus;
– gaidžiukai patiria balso mutacijas, iš pradžių cypsi, vėliau bando giedoti;
– Leghornų veislės patinėlių skiauterės paprastai būna stačios, mergaičių – nusvirusios į vieną pusę;
– yra mėsinių viščiukų veislių, kurių viščiukų lytį galima nustatyti pagal plunksnavimąsi. Patinėliai plunksnuojasi lėčiau, patelės – greičiau.

Egzistuoja daug viščiukų lyties identifikavimo mitų. Keletas jų:
– lyties nustatymas pagal kiaušinį. Teigiama, kad iš pailgesnių kiaušinių išsiris gaidžiukai, iš apvalesnių – vištelės.
– laikant viščiuką už kaklo odos jis arba kelia kojytes į viršų arb ne. Jei kelia – višta, jei ne – gaidys.

Pastaba: šiame straipsnyje pateikta informacija nėra autorės patikrinta praktiškai, tad prieš vadovaujantis ja rekomenduojama pasidomėti plačiau. Taip pat jeigu pastebėjote kokių nors neatitikimų ar turite kuo papildyti straipsnį, laukiame komentarų.

(c) Fabula Saulė, 2016. Visos teisės saugomos. Be autoriaus sutikimo šio turinio naudoti negalima.
Fotografija: pippalou

Šaltiniai:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Chick_sexing
http://www.motherearthnews.com/homesteading-and-livestock/sexing-day-old-chicks-zmaz74zhol.aspx
http://successwithpoultry.blogspot.lt/2007/04/how-to-tell-sex-of-chicks.html
http://articles.extension.org/pages/65437/sexing-day-old-chicks-on-small-and-backyard-flocks
http://countrysidenetwork.com/daily/poultry/chickens/how-to-tell-the-sex-of-baby-chicks/

Reklama

Komentuoti

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s